Ubezpieczenia komunikacyjne – rodzaje, warianty, zasady

Różnego rodzaju ubezpieczenia komunikacyjne oferowane przez liczne firmy ubezpieczeniowe to szereg zasad, formułek i czynności, które nie są jednoznaczne dla każdego kierowcy. Jednakże każdy posiadacz samochodu musi posiadać przynajmniej ubezpieczenie OC. Przyjrzyjmy się zatem poniżej czym jest ubezpieczenie komunikacyjne i na czym w ogóle polega.

Zasady ubezpieczenia komunikacyjnego

ubezpieczenia komunikacyjneNa wstępie warto zaznaczyć, że ubezpieczenia komunikacyjne dzielą się na dobrowolne oraz obowiązkowe. Ubezpieczenie OC jest właśnie przykładem ubezpieczenia obowiązkowego, które musi posiadać każdy właściciel pojazdu. Okres ważności takiej polisy to zazwyczaj 12 miesięcy co oznacza, że co roku należy takie ubezpieczenie wznawiać. W przypadku braku ważnego ubezpieczenia OC grozi bowiem kara pieniężna. Główną zasadą OC jest możliwość wypłaty poszkodowanemu w danym wypadku należności. Dokładnie chodzi tu po prostu o to, że w przypadku jakiegokolwiek wypadku poszkodowany otrzymuje stosowną wypłatę na rzecz pokrycia szkód od ubezpieczyciela sprawcy. Wszystko to w ramach polisy OC. Już w chwili rejestracji samochodu należy wykupić takową polisę, a trzeba tego dokonać już nawet wcześniej, gdyż rejestracja zakupionego pojazdu to ostatni moment na taką czynność.

Innym przykładem ubezpieczenia komunikacyjnego jest polisa AC. W tej sytuacji mamy jednak do czynienia z polisą dobrowolną, a więc nie każdy musi ją posiadać. Nie ma żadnych kar za brak posiadania ważnej polisy AC, gdyż nie jest to wymagane przez prawo komunikacyjne. Jednak, że wiele osób decyduje się na wykupienie takiego ubezpieczenia dla swojego pojazdu, gdyż jest to dosyć korzystne rozwiązanie. Otóż celem polisy AC jest zabezpieczenie samego właściciela auta, a dokładniej chodzi tu o możliwość otrzymania pieniędzy w przypadku kradzieży samochodu, jego pożaru czy też uszkodzenia przez nieznanego sprawcę.

Gdzie załatwić formalności?

Każdy wariant ubezpieczenia komunikacyjnego można wykupić u największych ubezpieczycieli, którzy nie tylko oferują doskonałe warunki i przejrzyste zasady, ale także służą pomocą na każdym etapie współpracy.

  Artykuł powstał we współpracy z http://pzuagent.pl/ubezpieczenia-komunikacyjne.html