Żłobki i przedszkola Montessori – czy warto?

Na edukację w Polsce położony jest szczególny nacisk. Rodzicom zależy na tym, aby ich pociechy jak najszybciej i jak najłatwiej zdobywały coraz większe pokłady wiedzy, co jest pułapką samą w sobie – bo sama wiedza często nie jest wystarczająca, aby zapewnić dziecku dobry start w dorosłość. Tutaj z pomocą od maleńkości przychodzi żłobek Montessori. Żłobek przede wszystkim kojarzy się z mało ciekawymi, ale często obowiązkowymi zabawami, które wiele dzieci po prostu nudzą. To sprawia, że maluchy są sfrustrowane i jeszcze gorzej znoszą pobyt w placówce, zwłaszcza że zazwyczaj są mocno związane z rodzicami i za nimi tęsknią. Czym więc wyróżnia się żłobek Montessori?

Indywidualizm jest ważny

Psychologowie od lat grzmią, że edukacja w obecnym wyglądzie – zarówno w żłobkach, przedszkolach, ale również i szkołach – prowadzi nie do wydobywania z dzieci tego, co najbardziej je interesuje, a raczej wspierania pospolitości i utrzymywania się w ramach ocen. Program oświaty stworzony jest w taki sposób, że nauczyciele nie mają dowolności w sposobie przekazywania wiedzy ani jej egzekwowaniu. Sztywne ramy każą traktować każde dziecko tak samo, co znacznie przyhamowuje rozwój indywidualnego charakteru i kształtowanie dziecięcych zdolności; przez to wiele dzieci po prostu nie wie, co chce właściwie robić, po kilku latach szkoły. Ten rytm pracy zaczyna się często już w żłobkach. Z kolei żłobek Montessori stawia przede wszystkim na szacunek do indywidualnych preferencji dziecka oraz sposobu zdobywania przez niego wiedzy.

żłobek montessoriDziecko uczy się samo

Podstawowym, choć często źle rozumianym hasłem, które związane jest ze żłobkami Montessori jest to, że dziecko uczy się samo z siebie. Dla niektórych rodziców oznacza to, że dziecko jest otoczone milionem zabawek i pozostawione bez kontroli, aby uczyć się dowolnie tego, co chce. Nie jest to jednak prawda – zazwyczaj żłobki mają zorganizowane zajęcia o po prostu luźniejszej formie, których zadaniem jest kształtowanie i doskonalenie zdolności z konkretnych dziedzin. To dziecko może samodzielnie wybrać, jak chce, aby te zdolności były kształtowane, co jest zdecydowaną zaletą. Dzieci mają uczyć się na bazie własnych błędów, bo są ciekawe otaczającego je świata, stąd nie ma potrzeby dodatkowej stymulacji tej ciekawości czy zmuszania dziecka do wejścia w konkretne ramy poznawcze. Dziś w większości dużych miast można znaleźć przynajmniej jeden żłobek Montessori – Poznań nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. Zapisy do konkretnych roczników zwykle zaczynają się z dużym wyprzedzeniem, dlatego osoby zainteresowane powinny wcześniej udać się do placówki i zapytać o szczegóły.