Taras i tkanina?

To, że mamy posadzki w mieszkaniu pokryte czymś miękkim, jest rzeczą naturalną, natomiast wyposażenie w coś takiego nasz taras budzi już nieco kontrowersje. Są zwolennicy i przeciwnicy. Dla tych drugich taras powinien mieć płytki, które łatwo się myje, nie niszczy ich śnieg ani deszcz, czy nadmierne nasłonecznienie i nic poza tym. Ale dla zwolenników posiadania na zewnątrz chociażby małego chodniczka na tych zimnych płytkach, to jak przedłużenie powierzchni mieszkalnej.

Z czym na zewnątrz?

dywany na balkon

Często chodnik, który dotychczas służył nam np. w salonie, znudzi nam się i mamy ochotę na wymianę go na jakiś inny, bardziej nowoczesny, ale ten stary jest jednak owiany troszkę sentymentem, więc decydujemy się jeszcze, by zamiast wyrzucić, przenieść go na zewnątrz- na taras. Wówczas lądują na tzw. "dotarcie" różne wykładzinowe rzeczy. Na zewnątrz całkiem się zniszczy, szybko zapleśnieje bądź wyblaknie, albo zgnije i bez jakichkolwiek wyrzutów sumienia ten stary wysłużony chodniczek może z czasem powędrować do kosza na śmieci. Ale jeśli lubimy swój taras pokryć od razu czymś nowoczesnym, jakimiś specjalnymi chodniczkami, warto wybrać takie, które od razu produkowane są jako dywany na balkon. Mają one unikatową strukturę, odpowiednio przystosowaną do zmiennych warunków pogodowych. Przeważnie z tworzywa sztucznego, by nie chłonęły wody. Dywaniki takie mają specjalne kanaliki odprowadzające wodę, nie gniją i nie zjadają ich mole oraz są łatwe w utrzymaniu.

Surowce

Zapewne słowo "polipropylenowy" pamiętamy ze szkoły, gdyż padło ono podczas lekcji zajęć technicznych o tworzywach sztucznych i właśnie włókno polipropylenowe jest składnikiem, jaki zawierają w sobie dywany na balkon. Włókno to, często dodatkowo uszlachetnione, aby dawało ładny wygląd i odpowiednie właściwości, np. ulepszone włókno polipropylenowe potrafi imitować wełnę. Optycznie może zwiększyć gęstość włókien w wykonanym dywanie. Kolor włókien jest różnorodny, dzięki czemu możemy wybierać względem barw, jakie nam odpowiadają. Nadają się nawet do mieszkania, w którym jest podłogowe ogrzewanie, gdyż nie odcinają od źródła ciepła, czyli przewodzą ciepło. Dobre dla alergików.

Trwałość

Produkowane wykładziny, jako dywany na balkon są odporne na pleśń, wilgoć, przetarcie, nie tracą kolorów pod wpływem odmiennych temperatur, jednak mogą z czasem wyblaknąć wystawione na długotrwałe wysokie nasłonecznienie. Nie dają się podpalić, ale topią się pod wpływem kontaktu z ogniem. Jeśli rozleje nam się sok, albo zupa, czy tłuszcz, łatwo możemy dywan doprowadzić do pierwotnego stanu poprzez przemycie go ciepłą wodą, a do pozbycia się tłuszczu- wody z detergentem (mydłem, płynem do mycia naczyń). Dywany na balkon nadają się do długotrwałego użytkowania.