Kilka pomysłów na prezent na chrzciny

Pierwszym i najważniejszym wydarzeniem religijnym w życiu dziecka są jego chrzciny. W trakcie tej uroczystości maleństwo dołącza do wspólnoty Kościoła i staje się jej pełnoprawnym uczestnikiem. Dla wszystkich wierzących członków rodziny jest to niezwykle ważny moment, który następnie celebruje się małym przyjęciem lub obiadem w gronie bliskich osób. W naszej tradycji przyjmuje się, że z tej okazji trzeba przygotować prezent, szczególnie, gdy pełnisz zaszczytną rolę chrzestnej lub chrzestnego.

biżuteria pozłacanaŁańcuszek z krzyżykiem lub medalikiem

Najbardziej popularnym i odpowiednim prezentem od chrzestnych jest łańcuszek z krzyżykiem lub medalikiem. Są to symbole zdecydowanie religijne, które będą doskonałą pamiątką z tego wydarzenia. Co prawda, niemowlę nie powinno bawić się biżuterią, a tym bardziej jej nosić, ale może być ona dla niego ważnym symbolem w przyszłym życiu. Ten podarunek jest zarezerwowany raczej dla chrzestnych, chociaż zdarza się, że jest kupowany przez któregoś z najbliższych członków rodziny, na przykład przez babcię maluszka. W sklepach znajdziecie duży wybór biżuterii złotej, pozłacanej oraz srebrnej, która nadaje się na tą okazję. Złota biżuteria wysokiej próby to najbardziej kosztowna wersja tego podarunku, ale nie musisz jej kupować, jeżeli uważasz, że będzie to dla Ciebie zbyt duży wydatek. Biżuteria pozłacana jest równie efektowna i w tym przypadku sprawdzi się doskonale. Najczęstszym wyborem jest łańcuszek z krzyżykiem, chociaż możesz zdecydować się również na pozłacany medalik z Matką Boską.

Pieniądze w kopercie

Biżuteria pozłacana

może być wystarczającym prezentem, ale w większości środowisk wypada podarować rodzicom dziecka kopertę z pewną kwotą pieniędzy. Jest to jak najbardziej uzasadnione, ponieważ młodzi rodzice mają zazwyczaj dużo wydatków, a zorganizowanie chrzcin jest jednym z nich. Wsparcie ich w postaci tradycyjnego prezentu pieniężnego to miły gest. Oczywiście, ilość pieniędzy, która znajdzie się w kopercie powinna być dostosowana do Twoich możliwości. Jeżeli borykasz się z problemami finansowymi, żaden przyzwoity człowiek nie powinien gniewać się na Ciebie, gdy zrezygnujesz z tej możliwości.

Pamiątkowa książeczka

Oprócz biżuterii pozłacanej oraz pieniędzy, warto podarować maluszkowi pamiątkową książeczkę, w której znajdą się gratulacje oraz podstawowe informacje na temat okoliczności chrzcin – jego imię, imiona chrzestnych, data i miejsce uroczystości. W takiej książeczce mogą znaleźć się również popularne modlitwy, których będzie się mogło nauczyć, gdy trochę podrośnie. Pamiętaj, że rola rodzica chrzestnego czy wierzącego członka rodziny nie powinna się kończyć na uczestnictwie w uroczystościach takich jak chrzciny, komunia czy ślub. To dużo ważniejsze zadanie, które polega na ciągłym wspieraniu rodziców w wychowywaniu dziecka w wierze.