Bagnet - pomoc w sytuacjach beznadziejnych

Broń niemal od zawsze fascynowała ludzkość. To właśnie dzięki niej zdobywano władzę, ale również kobiece serca. Nic więc dziwnego, że do dziś wielu z nas chce w swojej kolekcji posiadać chociażby jeden tego typu rekwizyt. Może nim być np. bagnet, czyli niewielki nóż, który podczas walki zakładano na karabin. Do czego on służył i gdzie dziś możemy znaleźć tego rodzaju sprzęt?

Zarys historyczny

Bagnet - pomoc w sytuacjach beznadziejnychNazwa bagnetów pochodzi od nazwy niewielkiego francuskiego miasta Bayonne, które niegdyś słynęło z produkcji najlepszej tego typu broni w Europie. Zaczęto je stosować już w XVII wieku. Początkowo były one mocowane we wnętrzu lufy karabinu i z powodzeniem służyły nie tylko na polu bitwy, ale również podczas polowań. Dlaczego zatem zaczęto ich używać w wojsku? Doszło do tego, kiedy zorientowano się, że żołnierze wyposażeni wyłącznie w broń palną byli praktycznie bezbronni w bezpośrednim starciu z wrogiem. Przeładowanie karabinu zajmowało zdecydowanie zbyt wiele czasu, co zmusiło do zastosowania nowych rozwiązań. Nakładając bagnet na końcówkę karabiny walczący zyskiwali więc narzędzie przeznaczone do walki wręcz, które kształtem mogło przypominać włócznię.

Historyczna broń współcześnie

Współcześnie bagnety to nie tylko narzędzie walki dla zawodowych żołnierzy, ale również istotny rekwizyt podczas rekonstrukcji historycznych. W tym miejscu musimy pamiętać, że była i nadal jest to broń powszechnie stosowana niemal na całym świecie różniąca się jednak stylem wykonania, który jest charakterystyczny dla konkretnych regionów i epok historycznych. Decydując się na zakup tego rodzaju broni w celach kolekcjonerskich bądź właśnie jako rekwizyt, pierwszym krokiem powinno być dokładne zapoznanie się z historią oraz przeznaczeniem tego rodzaju broni.

Czy bagnet jest nadal używany przez wojsko? Tak, ale nie na tak szeroką skalę jak kilka wieków temu. Amerykańskie wojsko wycofuje się z jego zastosowania wychodząc z założenia, że współczesnemu żołnierzowi bardziej przyda się dodatkowy magazynek. Z kolei w Wielkiej Brytanii, wojacy nadal są szkoleni do walki za pomocą bagnetów. Co więcej, znane są przypadki, kiedy umiejętność ta okazała się bardzo przydatna. Było tak między innymi w 2004 roku nieopodal miejscowości Al Amara. To właśnie tam doszło do starcia wojsk brytyjskich z islamistami. Dzięki szarży Europejczycy wyszli z tego starcia niemal bez szwanku zabijając trzydziestu przeciwników i wychodząc z sytuacji, która kilkanaście minut wcześniej wydawała się beznadziejna. Kto y pomyślał, że współcześnie, walka wręcz okaże się znacznie lepszym rozwiązaniem niż użycie broni palnej.