Ojcostwo naznaczone macierzyństwem, czyli jak nie stać się matką

Podział i rola płci rodziców i wynikające z niej zachowania mają kolosalny wpływ na rozwój fizyczny i emocjonalny małego dziecka. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że często naturalny instynkt, który jest głęboko zakorzeniony w psychice zarówno matki jak i ojca, bardzo często podpowiada właściwe zachowania względem swojego potomstwa. Rolę wychowawcze matki i ojca się idealnie uzupełniają - jak postępować żeby nie zaburzyć wynikającej  z nich naturalnej równowagi?

Tak jak matka, otacza dziecko czułością, karmi je dotyka w inny, delikatny sposób, tak ojciec i jego kontakt z dzieckiem też nie pozostaje bez znaczenia. Tata ma większą, silniejszą dłoń, trzymając dziecko robi to w inny sposób - taka zmiana w odczuwaniu dotyku także stymuluje ciało dziecka do rozwoju. Jego zabawy z dzieckiem także są odważniejsze i sprawiają, że często, przez wrażliwe mamy, mogą zostać uznane za niebezpieczne.

Całkiem niepotrzebnie.

Częstym błędem wielu świeżo upieczonych matek jest za duża ingerencja w kontakty ojca z jego dziećmi. Nie można zapominać, że mężczyzna dla dziecka stanowi ważne miejsce w postrzeganiu całości rodziny i różnic wynikających z zachowań płci. Zabawy z tatą są bardziej szalone, dziecko ma możliwość przekraczania barier, które często stawia mu opiekuńcza mama i uczy się odwagi. Jeżeli kobieta będzie za bardzo ingerować, zabraniać i prostować zachowania taty względem dziecka - nie będzie miało ono możliwości  prawidłowej i naturalnej możliwości czerpania wzorców wynikających z naturalnych różnic. Najlepszym rozwiązaniem jest pozwolenie tacie na opiekowanie się dzieckiem na swój sposób - wtedy ojciec pozostanie ojcem i nie będzie naznaczony narzuconymi przez troskliwą mamę nienaturalnymi dla niego zachowaniami.

Oczywiście niezwykle ważne jest, aby zarówno matka jak i ojciec byli obecni i na równi aktywni w wychowywaniu dziecka. Rozsądny jest sprawiedliwy podział obowiązków wynikających z opieki nad dzieckiem i zaangażowanie w wspólne wychowanie małego człowieka. Warto jednak zachować swoje odmienne sposoby podejścia do dziecka, różnice w uspokajaniu go, usypianiu i zabawy - to sprawia, że dziecko ma możliwość spojrzenia na świat z różnych perspektyw. Na zakończenie, warto podkreślić, że odmienne podejście i podział ról w życiu dziecka nie jest absolutnie związany ze stereotypami - tata doskonale zajmie się dzieckiem kiedy jest śpiące, wykapie  i zmieni pieluchę - warto jednak pozwolić mu na wykonanie tych czynności na swój sposób.