Jak obchodzi się urodziny w różnych krajach?

Świętowanie urodzin to zwyczaj bardzo stary, występujący już wiele wieków temu w wielu kulturach. Współcześnie zwyczaj ten jest jeszcze popularniejszy niż kiedyś, a przyjęcia często są huczne i zorganizowane na wiele osób.

Charakterystyczne zwyczaje urodzinowe w różnych kulturach

"Co kraj, to obyczaj"- mówi słynne przysłowie. W wypadku świętowania urodzin można się zgodzić z tym zdaniem w stu procentach. W Polsce nie wyobrażamy sobie świętowania urodzin bez tradycyjnego tortu i śpiewania solenizantowi "Sto lat". Często miejsce przyjęcia jest ozdobione przez dekoracje urodzinowe. Nasi sąsiedzi Niemcy, pomimo że nasze kraje leżą tak blisko siebie, urodziny świętują już zgoła inaczej. Prezenty urodzinowe przynosi solenizantowi brodaty elf. Wyjątkiem są kawalerowie po trzydziestce- zamiast prezentów dostają oni miotłę, którą muszą zamieść schody ratusza. Zadanie nie jest proste, ponieważ urodzinowi goście nie pomagają w sprzątaniu, a wręcz przeciwnie - przeszkadzają. W Kanadzie podczas urodzin należy być przygotowanym na posmarowanie nosa masłem - to symboliczne przedstawienie nieuchwytności solenizanta dla złego losu. W Izraelu natomiast jubilat będzie podrzucany przez gości siedząc na krześle.

dekoracje urodzinoweŚwiętowanie pełnoletności

W Polsce osiągnięcie osiemnastych urodzin jest tożsame z osiągnięciem pełnoletności. Często towarzyszy temu wydarzeniu huczne przyjęcie z tortem i gośćmi. Dom lub salę, w której organizowane jest przyjęcie przystraja się w piękne dekoracje urodzinowe- różnobarwne balony, serpentyny, ozdobne łańcuchy, a jubilata tradycyjnie bije się pasem osiemnaście razy. W Irlandii obchody tego święta wyglądają podobnie, z tą różnicą że zamiast pasa chwyta się jubilata za ręce, obraca głową i dół i rzuca na podłogę osiemnaście razy. Nieco łatwiej jest w krajach Ameryki Południowej, gdzie jubilata ciąga się za uszy. W Nowej Zelandii natomiast popularne jest poklepywanie po plecach. W Australii, gdzie pełnoletność jest świętowana po ukończeniu 21 lat, zamiast tortu jubilat otrzymuje kromkę chleba z kawałkami czekolady i klucze do domu- symbol jego dorosłości, a także tego, że może wracać do domu o której chce.

Ozdabianie domu przed przyjęciem

Dekoracje urodzinowe- to wspólny element świętowania we wszystkich kulturach. Popularne są balony napełnione helem, serpentyny, girlandy, kolorowe łańcuchy. To wszystko sprawia, że ten świąteczny dzień staje się jeszcze bardziej wyjątkowy. Oczywiście inne dekoracje urodzinowe są przeznaczone dla małych jubilatów, a inne dla dorosłych. Dla dzieci polecane są głównie gadżety i ozdoby z bajkowymi motywami, co sprawia mnóstwo radości wszystkim małym gościom.