Gdzie stosuje się sprężyny gazowe?

Jednym z urządzeń, z którego bardzo często korzystamy nawet się nad tym nie zastanawiając, jest sprężyna gazowa. Ma ona formę niewielkiej tuby z wystającym końcem, który jest wypychany lub wciągany pod wpływem sprężanego we wnętrzu gazu. Sprężyn takich używa się między innymi do unoszenia klapy bagażnika w samochodach, stosowane są także w domowych meblach.

Zastosowanie w pojazdach

Samochody posiadające nadwozie typu hatchback lub liftback, mają z tyłu dużą i ciężką klapę bagażnika. By mogła się ona utrzymać w pozycji otwartej, wykorzystywane są właśnie sprężyny gazowe. Montowane są po jednej lub obu stronach. Ich działanie polega na tym, że w zamkniętym położeniu klapy gaz jest w nich mocno skompresowany. Gdy otwieramy bagażnik, ulega on rozprężeniu, przez co od pewnego momentu nie trzeba już przytrzymywać klapy ręką, otworzy się ona samodzielnie. Co bardzo ważne, pozostanie w tej pozycji i na pewno nie spadnie na dół w sposób niekontrolowany. Zamykając bagażnik powodujemy, że sprężyny gazowe ulegają skompresowaniu. Ich siła jest tak dobrana, byśmy mogli bez problemu ściągnąć klapę w dół. Po sprężeniu czynnika, są gotowe do ponownego cyklu. W nowszych pojazdach powyższe rozwiązanie stosuje się również jako pomoc przy otwieraniu maski silnika. Nie stosuje się wtedy ręcznie rozkładanej podpórki, ponieważ wszystko załatwiają sprężyny.

Wykorzystanie w domu

Gdzie stosuje się sprężyny gazowe?Być może nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy, ale tytułowe rozwiązanie możemy posiadać choćby w meblach kuchennych. Niektóre szafki kuchenne otwierają się do góry, wystarczy lekko pociągnąć za uchwyt, a resztę pracy wykonują sprężyny gazowe. Tutaj zwykle montowana jest tylko jedna i jest to bardzo mała rozmiarowo wersja. Jest w stanie udźwignąć tylko masę drzwiczek, po to byśmy mogli bez problemu je później zamknąć. Powyżej omawialiśmy głównie takie systemy, które posiadają wersje rozprężne tytułowego rozwiązania. Oznacza to, że w stanie jałowym drążek zostaje wypchnięty przez gaz na zewnątrz. Są też jednak wersje działające odwrotnie i one także znajdują zastosowanie w meblach. Na przykład jako elementy ułatwiające nam zamknięcie domowego barku. 

Jak mogliśmy się przekonać, sprężyny gazowe mają bardzo szerokie spektrum zastosowań. Używamy ich w samochodach, jako pomoc w otwieraniu bagażnika czy maski. Pomagają nam też w otwieraniu domowych szafek. Pominęliśmy tutaj zastosowania przemysłowe, których także jest multum. Trzeba przyznać, że są one bardzo pożytecznym rozwiązaniem, które znacznie ułatwia nam codzienne życie.