Dlaczego gitary elektryczne brzmią dobrze w każdym gatunku muzycznym?

Instrument głównie kojarzony z muzyką rockową i cięższymi brzmieniami, choć sprawdza się także w balladach, country, popularnej muzyce rozrywkowej i niemal każdym innym gatunku. Co sprawia, że gitara jest tak uniwersalna, szczególnie w porównaniu z innymi instrumentami, których barwa dźwięku ogranicza je w swojej przydatności? Z pewnością wiele zależy od efektów gitarowych, które potrafią całkowicie odmienić jej brzmienie, tym samym sprawiając, że może ona wzbogacić każdy utwór muzyczny niezależnie od jego stylu.

Od ciężkich metalowych brzmień po bluesowe ballady

Gitary elektryczne

Korzystanie z efektów gitarowych, czyli tak zwanych kostek, wymaga pewnej wprawy. Prawdziwa kreatywność zaczyna się jednak wtedy, kiedy nie sięgamy dłużej po książkowe zastosowania gitarowych dodatków i sami łącząc je i swobodnie ustawiając, tworzymy brzmienie, którego nie osiągnął nikt przed nami. To może wydawać się ryzykowne, ale jednocześnie przełomowe - muzyka to przecież dział sztuki, a ona ma to do siebie, że pozostawia nam całkowitą wolność w kwestii praktyk, przy których użyciu stworzymy coś wyjątkowego. Gitary elektryczne dają nam naprawdę szerokie pole do popisu, którego nie mają instrumenty klasyczne. To dzięki dodatkom elektroniki możemy w pełni kontrolować dźwięk i jego barwę, bawić się nim, tworzyć brzmienie wyjątkowe i takie, którego niekoniecznie spodziewalibyśmy się po konkretnym instrumencie. Szczególnie jeśli wybierzemy najlepszej jakości gitary elektryczne, np. ze strony https://www.gitaraibas.pl/pl/c/Gitary-elektryczne/20

Klasyka i elektronika

Gitary elektryczne mają jedną znaczącą przewagę nad instrumentami klasycznymi - dzięki wbudowanej w nie elektronice pozwalają na nieograniczoną niczym swobodę twórczości i zabawy muzyką. Oczywiście klasyka ma swój niezwykły urok, którego nie można pominąć. Instrumenty takie jak skrzypce, wiolonczela, czy gitara klasyczna łapią nas za serce swoim wyrafinowaniem. Wymagają od nas dobrze opanowanych umiejętności gry i wielu lat ćwiczeń, ale odwdzięczają się swoją elegancją i głębokim brzmieniem. Choć połączenie klasyki z muzyką rozrywkową staje się ostatnio coraz popularniejsze i łamie dotychczasowe bariery, tworząc coś naprawdę przełomowego i miłego dla ucha, elektroniczne instrumenty mają znacznie szersze możliwości dopasowania się do stylu muzycznego. To wszystko przez elastyczność, jaką cechują się gitary elektryczne. Wszyscy znamy ich standardową barwę dźwięku, która świetnie sprawdzi się przy rockowych utworach. Wystarczy jednak dodać efekt gitarowy, który odpowiednio złagodzi brzmienie, a otrzymamy dźwięk delikatny i pełen spokoju, idealnie współbrzmiący z bluesową improwizacją.