Dieta ketogeniczna – wszystko co musisz wiedzieć o popularnej diecie odchudzającej

Sposobów na efektywną utratę tkanki tłuszczowej jest wiele – w samym Internecie roi się od przeróżnych diet oraz opinii ,,specjalistów’’ odnośnie każdej z nich. Czy jednak każda z nich zasługuje na miano zdrowej oraz bezpiecznej dla każdego z nas? Jedną z najbardziej kontrowersyjnych diet ostatnich czasów, która pomimo tego stale rośnie na popularności jest dieta ketogeniczna. Część osób zachwala uzyskane efekty, dzięki ketozie, a druga wyraźnie alarmuje i ostrzega przed złymi skutkami ubocznymi. Czy dieta ketogeniczna to dieta, którą bezpiecznie może stosować każdy z nas?

Pierwotny cel stosowania diety ketogenicznej

Większość z Was pewnie kojarzy dietę ketogeniczną głównie związaną z utratą zbędnych kilogramów. Jednak jej głównym zadaniem jest lecznicze działanie w przypadku dzieci z napadami padaczki. Dieta ta świetnie się sprawdza pod nadzorem lekarzy oraz dietetyków, która pomaga wielu chorym dzieciom najczęściej do 8 roku życia. Oprócz tego dieta ketogeniczna znalazła zastosowanie w walce z takimi chorobami jak zespół Retta, Dravetta czy w stwardnienie guzowate.

Zasady diety ketogenicznej

Nie bez powodu dieta ketogeniczna uważana jest za jedną z najbardziej kontrowersyjnych diet ostatnich czasów. Oczywiście jej działanie względem redukcji tkanki tłuszczowej jest bardzo skuteczne, ale czy każdy wie za jaką cenę? Aby uzyskać rezultat w postaci spalania tkanki tłuszczowej jest wymagane restrykcyjne stosowanie się do zasad diety. Głównym założeniem diety jest spożywanie około 85% tłuszczów z pożywienia, gdzie pozostałą część stanowią pozostałe makroskładniki, jak białko oraz węglowodany. Podczas tego typu diety energia nie jest pozyskiwana jak to bywa z glukozy, ale z tłuszczy oraz dostarczonych białek. W wyniku tego utleniane są ciała ketonowe, które w zbyt dużej ilości krążą wraz z krwią po całym organizmie. To powoduje zmniejszenie apetytu, a czasem wręcz odwrotnie – z braku węglowodanów zwiększa chęć na spożywanie słodyczy. Oprócz tego przez nieumiejętne zastosowanie proporcji tłuszczy względem białek może spowodować kamice moczanową, bóle brzucha oraz zmęczenie.

Dieta pod nadzorem specjalisty

Jednym rozsądnym rozwiązaniem związanym z korzystania tego typu diety w celach odchudzających jest stały nadzór dietetyka. Z tego względu dieta ketogeniczna catering jest coraz częściej oferowana przez firmy współpracujące ze specjalistami od odżywiania oraz lekarzami. Dieta ketogeniczna catering odpowiednio ułożona przez znawcę daję gwarancję, że sposób na pozbycie się kilgramów będzie bezpieczny. Decydując się na samodzielne przejście na tak restrykcyjną dietę może być bardzo nieodpowiedzialne.