Ogon, uszy, cztery łapy, a na łapach pies kudłaty. I jak nie głaskać takiego psa? Rozpieszczane i wycałowane – oto nasze czworonogi. Ludzie nie mogą się powstrzymać, by ich nie pogłaskać, podrapać, poczochrać. Ilu z nas wie jednak, jak poprawnie to robić? Oto swoisty i nietypowy poradnik oraz instrukcja jak głaskać psa.

Gdzie i jak głaskać psa – miejsca dozwolone

Niektóre z czworonożnych pupili to prawdziwe pieszczochy ciągle domagające się atencji i kontaktu fizycznego. Jeśli jesteś opiekunem takiego atencjusza – gratulacje, możecie się głaskać do woli. Co jednak zrobić, gdy dopiero się poznajecie lub gdy właśnie adoptowałeś psa po przejściach? Większość psów lubi być lekko drapana po piersiach i po szyi. To są bezpieczne strefy, gdy jesteście na początku waszej znajomości. Pies widzi, gdzie kierujesz swoją dłoń i przy takim kontakcie może się rozluźnić i ci zaufać. Miejscami zarezerwowanymi dla bliskich, ale równie mocno lubiącymi głaskanie są brzuch, wewnętrzna strona ud i nasada ogona. Większość psów lubi także drapanie za uszami.

Jak głaskać psa – instrukcja obsługiA tu nie głaszczmy psa – miejsca zakazane

Olbrzymia część psów nie lubi głaskania po głowie. Dziwne, prawda? Przecież wszyscy to robią. Głaskanie i klepanie po głowie nie jest jednak zalecane, szczególnie, gdy chcemy dotknąć obcego nam psa. Nie dotykajmy też łap, ogona, nie ciągnijmy za uszy, nie poklepujmy i nie całujmy po pysku. Nie łapmy też za szyję, ponieważ wprowadza to poczucie osaczenia i wywołuje w zwierzęciu niepokój. Jeśli pies zaczyna powarkiwać, unosić fafle, szczerzyć zęby, to są to bardzo poważne oznaki tego, że powinniśmy się wycofać. Zawsze pamiętajmy też, by zapytać opiekuna o zgodę, zanim radośnie wyciągniemy ręce do nieznanego nam czworonoga.
Skomplikowane? Możliwe, że tak. Jednak istnieje jeszcze jedna zasada ludzko-psiego współżycia. Otóż psy reagują inaczej na „swoich”, a inaczej na „obcych”. To, czego nie akceptują w zachowaniu ludzi na ulicy bądź gości w twoim domu, jest akceptowalne, gdy robisz to ty i inni członkowie rodziny – jego przyjaciele i opiekunowie. No właśnie: akceptowalne. Włącz kamerę i nagraj wasze wspólne pieszczoty. Spójrz na to wszystko z boku. Na filmie szukaj oznak psiego stresu. Może twój pies odwraca wzrok? Ziewa? A może zaczyna się oblizywać albo lekko kulić? To znaczy, że nie odbiera twojego dotyku pozytywnie i czuje lekki dyskomfort. Akceptuje i toleruje to, co robisz, ale wolałby tego uniknąć. Uszanuj jego wolę. Wystaw dłoń i pozwól mu się naprowadzić. Więcej informacji na temat tego jak głaskać psa znaleźć można na stronie https://wiecejnizkarma.pl/advices/w-jakich-miejscach-mozna-glaskac-psa/