Dzięki badaniom ultradźwiękowym jesteśmy w stanie sprawdzić chociażby stan techniczny maszyny. Co ciekawe, wykorzystywane są do tego jedynie dźwięki powietrzne i strukturalne. Mieszają się one powyżej słyszalności naszego ucha. Jest to więc doskonałe rozwiązanie w wielu sytuacjach, jednakże część osób nie wie na czym dokładnie polega ta metoda. Co to są badania ultradźwiękowe? Jakie jest zastosowanie tego rozwiązania? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.
Czym dokładnie są badania ultradźwiękowe?
Należy przede wszystkim wiedzieć o tym, że jest to jedna z technik badań objętościowych NDT. Ale właściwie co to oznacza w praktyce? Tak naprawdę dzięki ich zastosowaniu możliwe jest chociażby wykrywanie wad całej powierzchni materiału, który podlega badaniu. Działanie tej metody nie należy do najprostszych, bowiem w tym przypadku mamy do czynienia ze zjawiskiem rozchodzenia się fali ultradźwiękowej. Badania te polegają na tym, aby rejestrować impulsy, które otrzymujemy od nieciągłości materiałowych, a nawet odbić od dna elementu, który poddawany jest badaniu. Nie można zapomnieć o tym, że analizowane są także inne informacje, jak chociażby te o wielkości reflektora, natężenia czy zmiany kierunku. Jakie informacje jesteśmy w stanie wywnioskować na podstawie badania ultradźwiękowego? Przede wszystkim po całym procesie możemy wskazać wady wewnętrzne, które nie są widzialne gołym okiem, ale również pewne nieciągłości powierzchniowe. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że badania ultradźwiękowe z reguły prowadzone są na jeden z trzech sposobów: zautomatyzowany, ręczny, a także półautomatyczny. Każdy z nich jest szeroko stosowany, a także ma wiele zalet, dlatego jest to tak często wybierane rozwiązanie.
Gdzie stosuje się badania ultradźwiękowe?
Gdybyśmy mieli wskazać poszczególne przemysły, w których stosowane są badania ultradźwiękowe, z pewnością moglibyśmy dużo powiedzieć o przemyśle kolejowym, lotniczym, metalurgicznym i energetycznym. Do jakich czynności są więc używane? Chociażby do produkcji, odbioru oraz kontroli końcowej. Warto wziąć pod uwagę to rozwiązanie ze względu na to, że możliwe jest kompleksowe badanie, które jest stosunkowo tanie. Zaletami badań ultradźwiękowych jest szybkość badania, a także to, że w tym przypadku mamy do czynienia z bezpośrednimi wynikami badań. Poszukujesz rozwiązania, które zbada grube i jednocześnie długie elementy, a także w doskonały sposób wykryje wady wewnętrzne i zewnętrzne? Badania ultradźwiękowe są z pewnością dla Ciebie!