Bluza z kapturem – trend roku 2020! Dlaczego warto ją nosić?

Po podsumowaniu zeszłorocznych trendów, stylizacji i najbardziej oryginalnych fasonów, magazyn Vogue wybrał najmodniejszy fason roku 2020. Została nim bluza z kapturem. Moda uliczna oficjalnie wyprzedziła wybiegowe trendy! Chociaż bluzy o tym kroju jeszcze do niedawna kojarzyły się z mrocznym klimatem i niekiedy mogły stanowić wizytówkę szemranych gangów, dzisiaj królują na wybiegach, ale także stały się podstawowym elementem popularnej mody streetwearowej. Prześledźmy historię najmodniejszego fasonu w roku!

Grzeczne początki

Bluza z kapturem to fason, który na dobre zrewolucjonizował modę, dając możliwość połączenia swobodnego look’u i fajnego wyglądu. Przed wiekami kaptur był noszony oddzielnie. Pełnił rolę obszernej czapki zakrywającej również kark, chroniącej przed nieprzyjemnymi warunkami atmosferycznymi. Pierwsze połączenie bluzy i kaptura zaproponowała dopiero firma Champion Products, która w latach 30-tych ubiegłego wieku stworzyła linię hoodies dla sportowców i ludzi pracujących fizycznie na dworze. Co ciekawe, pierwsze bluzy z kapturem pełniły funkcję bielizny i były zakładane pod spód ubrania wierzchniego, mając za zadanie chronić przed mrozem i wiatrem.

Dalsze losy masowej produkcji

Zaczęto produkować je masowo dla uczniów, a wkrótce później i uczennic szkół jako ciepłe okrycie, które chroni też głowę w razie niepogody. Dawało to ogromne możliwości personalizacji ubioru, co sprawiło, że bluzy z kapturem stały się niejako uniformami w szkolnych kręgach. Dzięki temu szybko zyskały popularność wśród młodzieży. Dopiero w połowie lat 70-tych bluzy te wyszły poza szkolne mury, wraz z nastolatkami z biedniejszych dzielnic. W tym czasie kreowała się również kultura hip-hopu, której symbolem stała się bluza z kapturem jako atrybut młodzieży z ulicy.

Współcześnie i powszechnie

Dzisiaj bluza hoodie to podstawowy element garderoby każdego, kto ceni sobie swobodny i miejski styl. Można je z powodzeniem łączyć nie tylko w stylizacjach na co dzień, ale również bardziej formalnych. Odpowiednio dobrana stylizacja może z powodzeniem posłużyć nawet jako zestaw na formalne spotkanie. Dzięki temu bluzy z kapturem zyskały również swoje miejsce w świecie największej mody. Ich atuty, do swoich projektów, z chęcią wykorzystują najwięksi dyktatorzy mody, wypuszczając hoodies na światowe wybiegi. Nic zatem dziwnego, że bluza z kapturem zdobyła tytuł fasonu roku.